Oceány jsou nejvýznamnější brzdou klimatické změny. Doposud pohltily 90 % přebytečného tepla plynoucího z nerovnováhy způsobené lidskou činností. Stabilizují tak klima naší planety.
Jejich oteplování se však urychluje. Zvyšování průměrné teploty oceánů pozorujeme zhruba od roku 1960. V posledních dvou dekádách je tempo jejich oteplování dvojnásobné. Přitom již průměr za posledních čtyřicet let vykazuje signifikantní změny. Světový oceán se otepluje o 0,13 ºC za dekádu, oblast severovýchodního Atlantiku o 0,25 ºC za dekádu, Balt o 0,38 ºC za dekádu, Středozemní moře 0,41 ºC za dekádu, Černé moře dokonce o 0,65 ºC za dekádu.
Není to přitom žádný důvod k radosti. Oceány čelí komplexní výzvě. Roste jejich průměrná teplota, přímým pohlcováním oxidu uhličitého se okyselují, polární oblasti přicházejí o mořský led. Klimatická změna ovlivňuje i termohalinní cirkulaci, která v planetárním měřítku promíchává oceánské vody a zajišťuje tak transport tepla i živin.
To vše dopadá na fyzické procesy v oceánech, jejich biochemickou rovnováhu, biodiverzitu a stabilitu mořských ekosystémů. Ohroženy tak jsou funkce, které nám oceán poskytuje. Oceány jsou nejen stabilizátorem klimatu a studnicí přírodního bohatství, ale také skutečnými plícemi planety, poskytují obživu značné části lidstva, od nepaměti jsou naší nejvýznamnější dopravní cestou.
O stavu oceánů pojednává nová zpráva Copernicus Ocean State Report 8 Release. Alespoň její souhrn vřele doporučuji k přečtení.
.
Zdroj dat i grafiky: Copernicus Ocean State Report 8 Release, Copernicus Marine Services
https://marine.copernicus.eu/news/copernicus-ocean-state-report-8-release