Rubriky
O Zemi

Hluční poslové nového světa

Na začátku léta Beryl, nyní Milton. Hurikány páté kategorie nejsou v Karibiku novým jevem. Přesto letošní hurikánová sezona a oba zmíněné hurikány výjimečné byly. Pojďme si stručně shrnout čtyři důvody.

Důvod 1: Dvě “pětky” za sezonu

Hurikány páté kategorie nejsou v Karibiku novinkou, ale rozhodně nejsou všední. Od roku 1950 jsme zaznamenali jen pět roků, ve kterých se vyskytl více než jeden hurikán páté kategorie za sezonu. Byly to roky 1961, 2005, 2007, 2017, 2019. A nyní 2024. S novým tisíciletím, zdá se, přichází “nový normál”.

Satelitní snímek hurikánu Milton. Zdroj: National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)

Důvod 2: Časování

Hurikány pro svůj vznik vyžadují obrovské množství energie. Jejím zdrojem je teplo akumulované v mořské vodě. Než vzniknou podmínky vhodné pro rozvoj silných hurikánů, moře se musí prohřát a teplota jeho povrchové vrstvy musí dosáhnout alespoň 27 ºC. Hurikány páté kategorie proto v Atlantiku typicky vídáme od poloviny srpna do konce září. Letošní bouře Beryl ale dorazila na samém začátku července a stala se tak v Atlantiku nejčasněji pozorovaným hurikánem své třídy. Milton sice není bouří nejpozdnější, ale také přichází po obvyklém konci typické hurikánové sezony. Sezona se tak citelně prodložuje.

Rozložení atlantských hurikánů v čase. Data: NOAA National Hurricane Centre, Grafika: BBC, How record-breaking Hurricane Beryl is a sign of a warming world, https://www.bbc.com/news/articles/c9r3g572lrno

Důvod 3: Rychlé zintenzivnění

Společnou vlastností Beryla i Miltona bylo nestandardně rychlé zesílení. Beryl se z tropické tlakové níže (tropické cyklony) do intenzity významného hurikánu rozvinul během 42 hodin.

Milton vznikl v sobotu jako tropická tlaková níže, během několika hodin zesílil na tropickou bouři a dostal své jméno. Hurikánem 1 kategorie se stal během následujících 24 hodin. Mezi sobotou a nedělí, během dalších 24 hodin, vítr zesílil o 95 mil v hodině, čímž byla více než dvojnásobně překročena hranice pro „rapid intensification“. Podle těchto prvních čísel lze říci, že rychlejším rozvojem prošla jen Wilma (2005) a Felix (2007).

Proč je to vlastně důležité? Tak rychlý rozvoj bouře nepříjemně zkracuje čas na reakci, přípravu postižených území, mobilizaci sil a evakuaci obyvatel.

Důvod 4: Síla

Přestože Milton přichází vlastně po sezoně, patří i mezi hurikány páté kategorie mezi ty mimořádně silné. Dle síly větru je nejsilnějším hurikánem v Mexickém zálivu od Rity (2005). Dle atmosférického tlaku (zjednodušeně – čím nižší tlak, tím silnější bouře) je pátým nejsilnějším hurikánem zaznamenaným v Atlantiku.

Satelitní snímkování povrchové teploty oceánu. Zdroj: NASA Eyes on the Earth

Z pohledu vědy je problematické asociovat jakýkoliv jeden izolovaný povětrnostní jev bezprostředně s klimatickou změnou. Prodloužení a intenzifikace hurikánové sezony ale beze sporu jsou projevem našeho oteplujícího se světa. Časné, častější a intenzivnější hurikány pak přesvědčivě demonstrují společenské, humanitární a ekonomické dopady probíhajících změn.

Zdroje:

Zdroj dat: National Hurricane Center NOAA (https://www.nhc.noaa.gov/), Climate.govGrafika:

Graf: BBC, How record-breaking Hurricane Beryl is a sign of a warming world, https://www.bbc.com/news/articles/c9r3g572lrno

Satelitní foto: National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)

Povrchová teplota oceánu: NASA Eyes on the Earth (https://eyes.nasa.gov)

Autor: Pavel Záleský

Jsem Pavel Záleský – profesionál v oboru marketingu, komunikace a mezinárodního obchodu, žurnalista na volné noze, milovník přírody, psů, kytovců, železnice, plachetnic a hor, který před více než patnácti lety vyměnil ruch velkoměsta za klid a krásu Jizerských hor.

Ve svém volném čase jsem se dlouhodobě věnoval otázkám dopadů lidské činnosti na životní prostředí. Dnes v této oblasti působím i profesně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *